• plany żywieniowe Kraśnik
  +48 665 708 667

  Zadzwoń

 • dieta przy schorzeniach Kraśnik
  kontakt@dietlux.pl

  Napisz maila

 • dieta dla sportowców Kraśnik
  ul. Rumiankowa 6

  23-200 Kraśnik

Młode ziemniaki

Rozpoczął się sezon na młode ziemniaki. Jakie korzyści niesie ze sobą spożywanie tego warzywa. Czym należy się kierować przy zakupie? W jakiej formie należy je spożywać?

Młode ziemniaki oprócz niepowtarzalnego smaku posiadają również cenne składniki odżywcze. Są one skarbnicą witaminy C, której zawierają więcej niż dynia czy jabłka. Ponadto są bogate w potas przez co powinny znaleźć się w diecie osób borykających się z nadciśnieniem. Kolejnym cennym składnikiem ukrywającym się w ziemniaku jest magnez, który wspomaga pracę układu nerwowego. W warzywie tym znajdują się, już w mniejszej ilości, witaminy z grupy B, wit. A oraz kwas foliowy. Zaletą młodych ziemniaków jest ich zasadotwórczość, dlatego śmiało można je spożywać z mięsem. Młode ziemniaki cechują się niższą kalorycznością (69 kcal/100 g) od starych ziemniaków (77 kcal/100 g), zawierają za to mniej witaminy C niż ich starsza odmiana.

Przy zakupie młodych ziemniaków należy zwracać uwagę na kraj pochodzenia. Należy wybierać polskie odmiany. Jeżeli ziemniak przyjechał do nas przez połowę świata (przykładowo z Chin) można się domyślać, że nie jest on pierwszej świeżości, a co za tym idzie, zawartość związków mineralnych i witamin uległa znacznemu obniżeniu. Najważniejszym aspektem takiego wyboru jest również sam smak ziemniaka. Oprócz kraju pochodzenia należy również dokładnie dowiedzieć się jakie środki ochrony były używane przy uprawie ziemniaka. Najlepiej, gdyby pochodziły one z upraw ekologicznych lub przynajmniej tych stosujących małą ilość pestycydów i herbicydów.

Najkorzystniejszą metodą przyrządzania młodych ziemniaków jest pieczenie w foli, a także gotowanie w wodzie lub na parze. Wadą tych ziemniaków jest ich skórka, której pozbycie się jest dość pracochłonne, dlatego też istnieje możliwość pieczenia i gotowania młodych ziemniaków w skórce. Zaletą takiej techniki jest dostarczenie większej ilości witamin i minerałów, które kryją się tuż pod nią. Warunkiem koniecznym do przygotowywania ziemniaków w mundurkach jest dokładne usunięcie wszelkich zanieczyszczeń. Ziemniak nie powinien posiadać zielonego zabarwienia. Jeżeli występuje świadczy to o obecności solaniny, po której spożyciu dochodzi do problemów ze strony układu pokarmowego (bóle brzucha, kolka, nudności, biegunka, ogólne złe samopoczucie). Związek ten występuje również w zielonych częściach marchewki i w niedojrzałych pomidorach.

Autor: Dorota Pietraszek-Bańka

dieta dla seniorów Kraśnik

029871

Dane kontaktowe

dietetyk Kraśnik Janów Lubelski, poradnia dietetyczna Kraśnik Janów Lubelski, dieta online Kraśnik Janów Lubelski, plany żywieniowe Kraśnik Janów Lubelski

Godziny przyjęć:

Poniedziałek  od 16.00 -
( Kraśnik, ul Rumiankowa 6 )
Wtorek od 16.00 -
( Kraśnik BjoMed )
Środa 16.00 – 20.00 -
( Janów Lubelski)
Czwartek od 16.00 -
( Kraśnik, ul Rumiankowa 6)

dietetyk Janów Lubelski poradnia dietetyczna Janów Lubelski dieta online Janów Lubelski psychodietetyk Janów Lubelski plany żywieniowe Janów Lubelski

dieta przy schorzeniach Janów Lubelski

Strona korzysta z plików cookies i zapisuje pliki tymczasowe na Twoim komputerze. Pozostając na niej akceptujesz te warunki. Więcej TUTAJ.