• plany żywieniowe Kraśnik
  +48 665 708 667

  Zadzwoń

 • dieta przy schorzeniach Kraśnik
  kontakt@dietlux.pl

  Napisz maila

 • dieta dla sportowców Kraśnik
  ul. Rumiankowa 6

  23-200 Kraśnik

Likopen – czym jest i gdzie można go znaleźć?

Likopen jest silnym przeciwutleniaczaczem, który działa wspomagająco na układ krwionośny oraz chroni organizm przed nowotworami. Regularne spożycie tego przeciwutleniacza zapobiega m.in. rakowi prostaty.  Ze względu na pochodzenie, likopen należy do grupy karetonoidów, wykazuje korzystne działanie na kondycję skóry oraz wzmacnia układ kostny. Na produktach jest oznaczany symbolem E160d. Związek ten nie jest wytwarzany przez organizm ludzki, musi zatem być dostarczony w diecie.

Likopen znajduje się w czerwonych warzywach i owocach. Szczególnie bogate w ten składnik są pomidory, arbuzy, papai, czerwone grejpfruty oraz czerwona róża. Likopen jest ewenementem przyrody z tego względu iż jego zawartość jest większa w produktach przetworzonych niż w świeżych. Dlatego też bez obaw można sięgać po takie produkty jak: ketchup, koncentraty i sosy pomidorowe, pomidory w puszkach oraz soki pomidorowe.

Likopen jest dobrze przyswajalny w obecności tłuszczu. Tak więc do sałatki zawierającej w swoim składzie pomidory należy dodać oliwę z oliwek, a sos pomidorowy do makaronu  przygotowywać wraz z olejem roślinnym. Zawartość tłuszczu w ilości 5-10 g/dobę zapewni optymalne warunki do wchłaniania likopenu. Składnikiem, który hamuje metabolizm likopenu jest błonnik.

Likopen znajduje zastosowanie w przemyśle spożywczym jako barwnik do barwienia m.in. batonów, jogurtów, zup oraz napojów gazowanych.

Autor: Dorota Pietraszek-Bańka

dieta dla seniorów Kraśnik

029879

Dane kontaktowe

dietetyk Kraśnik Janów Lubelski, poradnia dietetyczna Kraśnik Janów Lubelski, dieta online Kraśnik Janów Lubelski, plany żywieniowe Kraśnik Janów Lubelski

Godziny przyjęć:

Poniedziałek  od 16.00 -
( Kraśnik, ul Rumiankowa 6 )
Wtorek od 16.00 -
( Kraśnik BjoMed )
Środa 16.00 – 20.00 -
( Janów Lubelski)
Czwartek od 16.00 -
( Kraśnik, ul Rumiankowa 6)

dietetyk Janów Lubelski poradnia dietetyczna Janów Lubelski dieta online Janów Lubelski psychodietetyk Janów Lubelski plany żywieniowe Janów Lubelski

dieta przy schorzeniach Janów Lubelski

Strona korzysta z plików cookies i zapisuje pliki tymczasowe na Twoim komputerze. Pozostając na niej akceptujesz te warunki. Więcej TUTAJ.